یادداشت های یک دانش جو

برای ساختن باورهایی استوارتر و ریشه دارتر

یادداشت های یک دانش جو

برای ساختن باورهایی استوارتر و ریشه دارتر

یادداشت های یک دانش جو

نوشتن برایم همچون مشق اندیشیدن است. می نویسم پس هستم!

۱ مطلب در شهریور ۱۳۹۷ ثبت شده است

نویسنده: Jon Katz، گزینش و برگردان به فارسی: الهام یوسفی

تحقیقات جدید نشان داده­ اند که ابزارهای فناورانه که برای آسان­تر کردن زندگی­ مان به کار می­ بریم، اوقات فراغت و آسودگی ما را از بین می­ برند. ما ساعات طولانی­ تری را کار می­ کنیم و کمتر به تعطیلات می­ رویم (و هنگامی هم که به تعطیلات می­ رویم، تلفن همراه و لپ تاپ­مان را با خود می­ بریم). استفاده فزاینده از ایمیل، تلفن همراه و اینترنت در حال از بین بردن هر گونه فضای خصوصی و اوقات فراغت است و در نتیجه بیش از پیش دچار استرس می ­شویم.

از زمان انقلاب صنعتی مردم تصور کرده ­اند که ابزارهایی که موجب صرفه جویی در نیروی کاری می­ شود، آنها را از بار سنگین محیط کار رها می ­کند و به آنها فرصت بیشتری می­ دهد تا از لحاظ عقلانی، خلاق بودن و اجتماعی رشد کنند. برای مثال به هنر بپردازند، رویدادهای جاری را دنبال کنند، زمان بیشتری را با خانواده و دوستان بگذرانند و حتی بیهوده وقت خود را تلف کنند.

اما ما اکنون در آغاز قرن بیست و یکم از یکی از بزرگترین زمان­های اوج فناوری در تاریخ بشر برخوردار هستیم. همان ابزارهایی که قرار بود ما را آزاد کنند، ما را به محیط کار و مطالعه­ مان سخت پیوند داده ­اند. به نظر می ­رسد که فناوری هرگز آنچه را که انتظار داشتیم برآورده نمی­ سازد.

۱ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۹ شهریور ۹۷ ، ۲۰:۵۴
الهام یوسفی